Разходите за разработване на усъвършенстван 2nm процесор от нулата ще надхвърлят 700 милиона долара

Разходите за проектиране на чипове започнаха да растат с въвеждането на FinFET транзисторите през 2014 г. и станаха особено високи през последните години поради въвеждането на 7nm и 5nm технологични процеси. International Business Strategies (IBS) наскоро публикува своята оценка на разходите за разработване на 2nm чипове с помощта на традиционни методи. Според тях разработването на голям 2nm чип би струвало 725 млн. долара.

Според оценките на IBS лъвският пай от разходите е за разработване и отстраняване на грешки в софтуера за проектиране на чипове - около 314 млн. долара за самия софтуер и около 154 млн. долара за проверка. Тези цифри отразяват разходите за разработване на сравнително голям 2nm чип от компания, която няма предишен опит в разработката и трябва да премине през всички етапи от нулата.

Случаите, в които стартиращо предприятие би успяло да разработи огромен проект (напр. Graphcore), са изключително редки. Повечето стартиращи предприятия се заемат с много по-малки разработки. За по-голямата част от проекта се използват лицензи, така че е необходимо да се разработи и тества само добавената интелектуална собственост. И разбира се, тези компании не харчат 724 млн. долара за чип или платформа просто защото не разполагат с тези ресурси.

Изглежда, че големите компании с огромен инженерен опит, софтуер и ресурси също не се нуждаят от такива глобални инвестиции в разработването на нов чип. Те обаче са склонни да инвестират стотици милиони или дори милиарди в разработването на платформи. Например, когато Nvidia разработва нови продуктови линии, тя харчи огромни суми за разработване на микроархитектури и след това за физическото изпълнение на чиповете.

Експертното становище на IBS предполага традиционни методи за проектиране на чипове без използване на инструменти за автоматизация на проектирането с помощта на изкуствен интелект и друг усъвършенстван софтуер, които на теория могат значително да намалят времето и разходите за разработване.

По този начин тези оценки подчертават значението на инструментите за проектиране на чипове с изкуствен интелект от Ansys, Cadence и Synopsys и потвърждават, че в близко бъдеще ще бъде практически невъзможно да се създаде усъвършенстван чип без използването на софтуер с изкуствен интелект.

© 1999 - 2016 SetCombG.com