Агенцията за опазване на околната среда на САЩ проявява интерес към изоставените преди десетилетия токсични оловни кабели

Американски регулаторен орган даде висок приоритет на разследване на използването на стари кабели с оловна обвивка от американските телекомуникационни оператори. Според The Wall Street Journal (WSJ) Агенцията за опазване на околната среда (EPA) е поискала среща с местните участници на телекомуникационния пазар поради факта, че AT&T, Verizon и други оператори все още не са се отървали от кабелите, считани за опасни още в средата на миналия век.

В резултат на това ЕАОС се е заела със случая и е установила нива на олово над максимално допустимите за безопасността на децата в повече от сто проби, взети от места с оловни кабели в три щата. Агенцията възнамерява да вземе допълнителни проби и на други места. Асоциацията на телекомите в САЩ (USTelecom), която представлява американските оператори, заяви, че Verizon сътрудничи на EPA. AT&T излезе с подобно изявление от своя страна.

Операторите, които стопанисват старите кабели, натоварени с олово, заявиха, че те не представляват заплаха и изобщо не са основен източник на замърсяване на околната среда. Разследване на WSJ от миналата година обаче установи, че оловото от старите кабели в крайна сметка попада в околната среда - във водата, почвата и въздуха. Превишаване на стандартите е установено в много различни части на страната. Няколко независими лаборатории установиха, че проби от района на 130 кабела са токсични. След това американските сенатори се заинтересуваха от проблема.

Журналистите заявиха, че скритите източници на замърсяване са повече от 2 хил. стари магистрали, а нито компаниите, които отговарят за тях, нито агенциите за опазване на околната среда бързат да се преборят с проблема. Въпреки че телекомуникационните оператори не използват кабели с оловна обвивка от 60-те години на миналия век, старите магистрални линии са склонни да останат там, където някога са били положени, дори ако в съседство има оптични линии. Според някои оценки изхвърлянето или неутрализирането на токсичните кабели ще струва на операторите 60 млрд. долара.

Здравните и екологичните регулатори на САЩ подчертават, че замърсяването с олово може да навреди на човешкото здраве - металът засяга бъбреците, сърцето, репродуктивните способности и умственото развитие и не съществува "безопасна" доза, особено за децата. Оловото може да остане в кръвния поток доста дълго време и да се натрупва във вътрешните органи и костите в продължение на десетилетия.
© 1999 - 2016 SetCombG.com