За пет години престъпниците са прехвърлили 100 млрд. долара в криптовалути

г. 22:16 ч.
За пет години престъпниците са прехвърлили 100 млрд. долара в криптовалути

От 2019 г. досега около 100 млрд. долара незаконни средства са се влели в пазара на криптовалути от подозрителни цифрови портфейли. Потоците им често са минавали през централизирани борси и често са били свързани с популярни стабилни монети, съобщи Блумбърг, позовавайки се на данни от американската фирма за блокчейн анализ Chainalysis.

Според изследването на Chainalysis нападателите активно използват стабилни монети, които сега представляват значителна част от обема на незаконните трансакции с криптовалути. В същото време на централизираните борси се падат повече от половината от всички съмнителни потоци. Емитентите на стабилни монети Tether и Circle все още не са отговорили на искането на Bloomberg за коментар.

Макар че в целия свят се затягат регулациите, регулиращи движението на стабилни монети и платформи за цифрови активи, за да се предотврати използването на криптовалута за пране на пари и финансиране на тероризма, престъпниците продължават да намират начини да заобикалят правилата.

"Екосистемата непрекъснато се променя", казва Ким Грауер, директор проучвания в Chainalysis. - Появяват се нови криптовалути и възможности за престъпниците да ги използват, а те стават все по-усъвършенствани в изпирането на пари."

Незаконните средства от даркнет пазарите, измамните трансакции, откупите и зловредния софтуер са съсредоточени на пет централизирани борси, заяви Chainalysis, без да ги назовава. В допълнение към платформите за търговия престъпниците използват и децентрализирани финансови услуги, сайтове за хазарт, криптомиксери и блокчейн мостове за изпиране на пари.

"Незаконните участници могат да се обърнат към централизираните борси за пране на пари поради високата им ликвидност, лесното конвертиране на криптовалута във фиатни пари и интеграцията с традиционните финансови услуги, които помагат за комбинирането на незаконни средства с легитимни дейности", съобщават експертите на Chainalysis.

В същото време обемът на подозрителните средства, постъпващи на борсите, намалява. Очевидно това се дължи на засилването на проверките на платформите на фона на по-строгото регулиране от страна на властите. Според проучванията на Chainalysis притокът на съмнителни средства е спаднал до около 780 млн. долара месечно от пика от близо 2 млрд. долара.

В стремежа си да скрият незаконния произход на средствата престъпниците увеличават броя на междинните цифрови портфейли. А техният брой нараства по-бързо на борсите, които спазват правилото "Познай своя клиент" (KYC), отбелязва Chainalysis. Тъй като незаконните схеми стават все по-сложни, разследващите започват да използват техники за откриване, като например поведенчески анализ.

Според DeFiLlama общата пазарна стойност на стабилните монети е нараснала до повече от 160 млрд. долара от около 29 млрд. долара в началото на 2021 г. Токенът USDT на Tether Holdings доминира на пазара с дял от 69%, следван от USDC на Circle Internet Financial с дял от 21%.
    
Споделете тази новина:



Подобни новини


 
SetCombG.com новини

Още Новини

YouTube тества нов формат за гледане на дълги видеоклипове като в Shorts
Въпреки възможните ползи за зрителите, тази трансформация, според мнозина, може да доведе до загуба на уникалността на YouTube като платформа Още

Xiaomi пусна 100 000-ия си електрически автомобил само 230 дни след началото на производството
След като в края на март започна доставките на серийни електромобили от дебютния си модел SU7 Още

Instagram ще започне да използва изкуствен интелект, за да открива тийнейджъри, които крият възрастта си
Instagram въвежда нова система, базирана на изкуствен интелект, която ще може да открива тийнейджъри, опитващи се да скрият истинската си възраст Още

Microsoft ще поиска $30 за удължена поддръжка на Windows 10 до октомври 2026 година
Microsoft обяви официално, че обикновените потребители ще могат да продължат да ползват защитни обновления за Windows 10 Още

Серията Call of Duty достига 500 милиона продадени копия – второ място след "Марио"
Activision Blizzard обяви, че продажбите на игрите от популярната военна серия Call of Duty са надхвърлили 500 милиона копия Още