Две нови предложения на Gigabyte - дънни платки GA-8IRXP за Pentium 4 и GA-7DRX+ за AMD Athlon


В края на миналата година тайванската компания Gigabyte, един от най-популярните производители на дънни платки, анонсира два нови висококачествени продукта, предназначени за процесорите на двата основни конкурента при настолните компютърни системи - Intel и AMD. Става дума за платките GA-8IRXP за Intel Pentium 4 и GA-7DXR+ за AMD Athlon XP. Gigabyte GA-8IRXP завоюва престижната награда "Избор на редактора" на американската хардуерна лаборатория Anandtech, като се е преборила за първото място с още 11 платки, базирани на чипсета Intel 845-DDR.

Със завидни характеристики се отличава и моделът Gigabyte GA-7DXR+, предназначен за платформи, използващи процесорите на AMD, който се появи през втората половина на месец декември 2001. GA-7DXR+ стана първата платка, поддържаща USB 2.0 и Ultra ATA-133, и също привлече вниманието на специалистите с техническите си характеристики и възможността за настройка и оптимизация на работните параметри.


Gigabyte P4 Titan GA-8IRXP


Технически характеристики:

Досега бяхме свикнали да свързваме марката Gigabyte с продукти, при които основният акцент е осигуряването на стабилна работа на платформата. Компанията явно е решила да продължи да обръща сериозно внимание на надеждността, но същевременно да привлече повече потребители, предлагайки и по-богати функционални възможности. Доказателство за този нов подход при продуктите на Gigabyte е серията P4 Titan DDR, като GA-8IRXP е може би платката с най-много екстри и параметри, които потребителят може сам да настройва.

От BIOS процесорният множител може да се установява в стойности от 8 до 24 през 1, а честотата на системната шина може да се изменя със стъпка от 1MHz от 100МHz до 200MHz. Волтажът на ядрото също може да се променя ръчно от BIOS в диапазона 1.1V - 1.85V с минимална стъпка от 0.025V.

Мaксималният обем памет, която може да се конфигурира на 3-те DIMМ, слота е 2GB, като се поддържат спецификациите DDR PC2100 и РС1600. Волтажът на DRAM може да се изменя oт BIOS, като началната стойност 2.5V може да се повишава с нарастване от 0.1V до максимална стойност на напрежението 2.8V.

Волтажът на AGP слота също може да се изменя със стъпка 0.1V в границите 1.5 - 1.8V. Трябва да се има предвид, че чипсетът i845 не поддържа по-старaта спецификация AGP 2x (3.3V) и ако такава карта се конфигурира, тя може да изгори и да повреди и дъното. Затова, преди да пуснете захранването на системата, се убедете, че графичният ви ускорител е съвместим с чипсета Brookdale (за тези платки, при които режимите 2x и 4х се превключват с джъмпери, задължително трябва да установите джъмперите на режим 4х).

Gigabyte GA-8IRXP е снабдена с мрежов контролер 10/100 Intel 82567ET.

Интегрираната аудио система включва процесор CT5880 на Creative Labs и стандартен AC'97 декодер 9708Т на Sigmatel. При нужда, работата на чипа Creative може да бъде забранена от BIOS, с цел да се спести максимално процесорното време. Тогава аудио системата работи съгласно спецификацията AC'97 codec, чието качество е напълно задоволително за стандартните потребителски нужди. Няма да сме далече от истината, ако заключим, че интегрирането на допълнителния чип на Creative има по-скоро маркетингови цели, отколкото практическо значение.

Едно от достойнствата на GA-8IRXP са двата USB куплунга, поддържани от контролер на NEC, които могат да осигурят общо 4 порта, работещи по спецификацията USB 2.0. Отделно от тях има изводи за още общо 4 порта USB 1.0.

Списъкът с интегрираните чипове продължава с IDE RAID контролера на Promise, поддържащ интерфейса ATA-133 и RAID масиви нива 0 и 1.

GA-8IRXP се характеризира и с фирмената спецификация на Gigabyte Dual BIOS. Дъното има два отделни чипа за BIOS. Ако настъпят проблеми с функционирането на първичния чип, вторият чип се използва за подсигуряване на системата. Технологията не е някакво революционно откритие, но почти не оскъпява продукта и със сигурност може да се окаже много полезна, особено при поражения на BIOS, причинени от компютърни вируси.

 


Gigabyte GA-7DXR+


Технически характеристики:

Докато вниманието на повечето производители е фокусирано в разработката на дъна, базирани на новите степинги на VIA, SiS и ALi, Gigabyte представи обновена версия на успешната платка 7DXR, базирана на ревизирания чипсет AMD761. При Gigabyte GA-7DXR+ процесорният множител може да се установява в стойности от 5х до 12,5х със стъпка 0,5, като тези настройки се правят чрез DIP ключове на дъното. Честотата на системната шина може да се изменя със стъпка от 1MHz от 133МHz до 250MHz. Поддържа се и работна честота на шината 100MHz, с която работят процесорите Duron. Превключването на режимите 100MHz и 133МHz FSB се извършва чрез ключ на самата платка. Волтажът на ядрото може да се установява в стойности 1.1V - 1.85V, като скалата се характеризира със стъпка от 0.025V.

За разлика от платката за Pentium 4, имаща само алуминиев радиатор на чипсета, северния мост AMD761 на GA-7DXR+ е снабден и с охладителен вентилатор.

Maксималният обем памет, която може да се конфигурира с Gigabyte GA-7DXR+, е 3GB, като се поддържат спецификациите DDR PC2100 и РС1600. Поддържаните номинални стойности за напрежението на DRAM са 2.5V, 2.7V и 2.9V.

AGP слотът също поддържа три стойности за захранване на видео ускорителя - 1.5V, 1.6V и 1.8V.

Аудио системата включва чип на Creative, съвместим със Sound Blaster PCI128.

Както GA-8IRXP, този модел на Gigabyte също поддържа до 4 порта USB 2.0, а общо конфигурираните USB устройства могат да са 8 на брой.

Аналогични са и поддръжката на RAID масиви ниво 0 и 1, както и на фирмените технологии Dual BIOS и ЕаsyTuneIII и Q-Flash.


Тестови конфигурации и резултати

Дънни платки

Процесори:

Оперативна памет: 512MB PQI DDR266 SDRAM

Твърд диск: Western Digital WD200AB 20GB, 5400 rpm

Видео карта: nVIDIA TNT2 Pro, 32MB SDRAM

Видео драйвер: nVIDIA DetonatorXP 21.81

Операционна система: Microsoft Windows 98 SE

Изпитанията на двете дъна, проведени в нашата редакция, включват тестове на производителността със синтетични бенчмаркове, както и симулирани реални приложения. По време на тестовете не срещнахме никакви проблеми с настройките на работните параметри, както и със стабилността на работа на платформите.

Съгласно общоприетите изисквания всеки тест проведохме последователно по три пъти с изключение на Business Winstone 2001, който стандартно се извършва пет пъти. Под внимание бе взет най-добрият регистриран резултат. След всяко изпитание рестартирахме тестовата система, а преди всеки отделен бенчмарк извършвахме дефрагментиране на твърдия диск. Работата на аудио контролерите на Creative (CT5880 DSP) бе разрешена в BIOS.

Sisoft Sandra 2001 - CPU Benchmark

Gigabyte GA-8IRXP

Gigabyte GA-7DXR+


Sisoft Sandra 2001 - Memory Benchmark

Gigabyte GA-8IRXP

Gigabyte GA-7DXR+


Ziff Davis - Business Winstone 2001

Gigabyte GA-8IRXP - 34,8

Gigabyte GA-7DXR+ - 53,8


Quake III Arena, (800 x 600 x 32bit - High Detail)

Gigabyte GA-8IRXP 36,5 fps

Gigabyte GA-7DXR+ 24,1 fps


Резултатите са съвсем очаквани и закономерни в контекста на използваните тестови компоненти. Резултатите за производителността на платформите с еднакъв чипсет и аналогични хардуерни компоненти почти винаги са идентични, като разликите при даден бенчмарк, изразени в проценти, са много малки. Това със сигурност е в сила и за двете разглеждани от нас платки на Gigabyte с чипсети i845 и AMD 761.

Ценното при тези две нови предложения, наред със стабилността и надеждността на платформите, станали традиционни за продуктите на Gigabyte, е и забележително широкият диапазон от възможни настройки на работните характеристики на интегрираните схеми при GA-8IRXP и GA-7DRX+. Потребителите, особено по-компетентните, несъмнено ще оценят възможността за настройка на честотата на системната шина и множителя на централния процесор, както и волтажите на CPU, AGP и паметта DRAM. Изброените качества на дъната и системния BIOS, освен за оптимална настройка на компютъра, са и необходимата предпоставка за успешен и ефективен овърклокинг. Освен това платките осигуряват и най-необходимите допълнителни функции като поддръжка на RAID-масиви ниво 0 и 1, последната версия на комуникационния интерфейс USB с максимална пропускателна способност от 480Мb/s и вградена аудиосистема (процесор на Creative + декодер AC'97).

Gigabyte GA-8IRXP, смятана за най-балансираното решение, базирано на i845, има и вграден 10/100 LAN интерфейс.

Но това, което прави GA-8IRXP и GA-7DRX+ толкова привлекателни, е фактът, че всички тези функционални характеристики са комбинирани със солидна производителност и стабилност.

Красимир Иванов