нови модели |
Автор: Слави Славчев
Водещ редактор рубрика “Хардуер” във в-к “Компютри”
Материала е публикуван във вестник “Компютри” брой 47/2001г. (26.11.2001г.)
Описаните по-долу дънни платки са тествани в редакцията на вестник “Компютри”
и са предоставени от фирма Аргус Компютри.
Най-големият производител на дънни платки никога не си е позволявал да разчита само на славата си. Тази практика е доста пагубна в компютърната индустрия. Благодарение на жестоката конкуренция от страна на останалите известни производители в този бранш, динамиката на обявяване на нови продукти и включването на все повече нови възможности в тях е направо невероятна.
Компанията Asus като един от лидерите на тoзи пазар, разбира се, не прави изключение. Напротив, продуктите с тази марка винаги са се отличавали с възможности и качества, които и до днес си остават уникални и неподлежащи на копиране. Собствениците на продукти Asus отлично знаят за какво става въпрос - като се започне от възможно най-богатата комплектовка, пълния с важни настройки BIOS, максимума от вградени функции, 100 %-овата стабилност и съвместимост, и се стигне до отличната производителност и възможности за overclocking и поддръжката.
За да бъде в крачка с темпото, наложено от производителите на чипсети напоследък, Asus пусна нови модели дънни платки, от които се очаква да водят класациите по производителност в близките няколко месеца. Бързодействието обаче далеч не е единственият плюс на тези модели. Те са снабдени в най-голяма степен с полезни характеристики и предлагат вградени възможности, които само преди година изглеждаха утопично. Иначе е запазено всичко, което прави запазената марка "Asus" толкова търсена.
От фирма Argus Computers ни предоставиха за тестване няколко от новите модели, някои от които все още не са се появили на нашия пазар. Става въпрос за дънните платки A7A133, A7A266-E с чипсет Ali Magik 1, A7V266-E с хитовия чипсет на VIA KT266A и P4B-E със също толкова нашумелия чипсет на Intel i845. Единствено моделът A7A133 e предназначен за масовия пазар, тъй като работи само с обикновена SDRAM памет и няма вграден RAID контролер. Останалите три дъна са насочени по-скоро към мощните потребители, които държат на многообразието от възможности, както и на високата производителност. Тествах подробно четирите продуктa. По-долу можете да прочетете впечатленията ми от всеки от тях и да видите резултатите от тестовете, в които те премериха сили.