Homtom HT17 Pro hands-on ревю. Снимки и тестове на бюджетния смартфон

Автор: ,
Homtom HT17 Pro hands-on ревю

Кой клас смартфони е най-купуван в България?

Не разполагам с представителни данни, но си мисля, че това е бюджетния клас. Достатъчен атестат е, че най-продаваната марка смартфони през последните тримесечия е Lenovo - голямо име сред лаптопите, но далеч от A-брандовете при мобилните телефони.

Затова, реших да направя подробно ревю с тестове и снимки за един модерен, бюджетен смартфон - Homtom HT 17 Pro.

Homtom HT17 Pro thickness

Като възможности, той е далеч напред спрямо представите за евтин на българските търговци - окомплектован е с 5.5-инчов дисплей, 2GB RAM, модерен 4-ядрен процесор, SONY камера и не на последно място - актуална версия операционна система - Android 6.0.
Само това бегло изброяване е достатъчно да направиш турбо представяне на телефона - предполагам, гледали сте изопачени телевизионни реклами на техно магазините, в които атрактивна гърла със лек, загадъчен диалект ти обяснява каква оферта е да си купиш "страхотния смартфон", който предлагат "само за 300 лева" и който видиш ли има цели 512MB памет и вградени 8GB флаш...
Смешно, ама смешно за нас, потребителите с относително добра техническа подготовка, склонни да четем ревюта в мрежата, а не да се доверяваме на ТВ реклами.
Homtom HT17 Pro е бюджетен като цена - тя е... скромните $80, но като параметри и хардуер е класи над бюджетния клас, продаван в България

Homtom HT17 Pro back

Плюсове на Homtom HT17 Pro:

+ голям, 5.5-инчов екран
+ вграден 4G модул, работещ без забележки с мрежите на българските оператори
+ хардуер, покриващ изцяло изискванията на редовия потребител - 4-ядрен енергоспестяващ процесор, 2GB RAM, 16GB ROM и слот за допълнителна micro SD карта
+ четец на пръстови отпечатъци - много удобна екстра, с която ако свикнете - не можете без нея
+ множество опции за действия чрез движение на смартфона или писане по дисплея му
+ едновременна работа с две СИМ карти
+ отлична операционна система - чист Android 6, без досаден китайски спам, с вграден Български език и Българска клавиатура
+ многоцветен LED нотификатор на предния панел
+ отлична окомплектовка, включваща силиконов гръб и скрийн протектор
+ добра за класа камера при снимки с достатъчна осветеност
+ ниска цена - под 170 лева

Минуси на Homtom HT17 Pro:

- изцяло пластмасов корпус
- големи рамки около екрана, което увеличава размера на смартфона
- снимки при лошо осветление със спорно качество
- липса на подсветка на капацитивните бутони под екрана
- лоша видимост на екрана при ярка слънчева светлина
- моно говорител
- ако искате да играете по-тежки игри, трябва да се насочите към по-висок клас, с по-бърз хардуер

Homtom HT17 Pro front

Дизайн и изработка

Homtom HT17 Pro е със стандартен, изчистен дизайн. Той е изработен изцяло от пластмаса.
Моделът е с размери 153 x 77.6 x 7.9 милиметра. Актуалният ми телефон е Samsung Galaxy S7 Edge. Той е с дебелина от 7.7 мм. На хартия, може да се каже, че двата смартфона са с еднаква дебелина, но на практика, Homtom HT17 Pro е видимо по-дебел и груб.
Около екрана има оставени сравнително големи рамки, така че като дизайн, надали ще бъдете особено впечатлени. За сметка на това, смартфонът е много лек и удобен за употреба.

На предния панел, над екрана е разположен отвора на говорителя, обектива на предната камера и светодиод, светещ в различни цветове за нотификации при различни събития.
Под екрана се намират трите бутона Back – Home – Task, с които управлявате вашия Android смартфон. Те са капацитивни, а не физически и нямат подсветка.

Бутонът за включване / гасене и този за регулация на звука са разположени на дясната странична рамка.
3.5-милиметровия изход за слушалки и microUSB интерфейсът за връзка с компютър и зареждане се намират на горната рамка.

На задния панел, най-отгоре виждаме обектива на основната камера. Под него е разположена светодиодна светкавица, а под нея има кръгъл биометричен датчик - четец на пръстови отпечатъци.
В долната част на панела е решетката на високоговорителя, а над нея е изписано логото на производителя - HOMTOM.

Качеството на изработка е добро - смартфонът лежи стабилно в ръката, не се виждат сглобки и всичко прилепва плътно.

Homtom HT17 Pro Delivery Package

Окомплектовка

Homtom HT17 Pro се предлага в цветна кутия от дебел картон. Окомплектовката му е отлична - освен смартфона, в кутията ще намерите батерия, кабел за зареждане и прехвърляне на данни, адаптер 220В - USB, силиконов предпазен гръб и скрийн протектор.
Чудесна практика е китайските производители да предлагат телефоните си с протектори и калъфи, за да не трябва после собственика да губи време и пари в търсенето им за да защити устройството си.

Homtom HT17 Pro Inside

Дисплей

Homtom HT17 Pro е оборудван с 5.5-инчов HD дисплей с резолюция 1280 х 720 пиксела. Цветовете са добри, ъглите на виждане също, но яркостта би могла да е по-висока. На осветено, слънчево място, екранът не се вижда добре и избледнява.

Homtom HT17 Pro Display

Свързаност

Homtom HT17 Pro работи едновременно с 2 SIM карти. Поддържат се всички 2G, 3G и 4G / LTE честоти, необходими за коректна работа с българските оператори.
Когато сложих СИМ картата си от Виваком за проба, получих съобщение, че моделът не поддържа автоматични настройки и трябва да направя ръчни. Веднага след това смартфонът се свърза, но на 3G. За да подкарам 4G мрежата, наистина беше необходимо ръчно да въведа параметрите на аксес пойнта, но това не е проблем - цялата процедура отнема не повече от 2 минути.
След като направих ръчната настройка, телефонът заспа - бърз интернет без сривове, качество на гласовата връзка при разговори - без забележки.

Homtom HT17 Pro Speed Test

Без забележки работят както Wi-Fi модула, така и вградения GPS приемник.
Bluetooth модулът е версия 4.0, с поддръжка A2DP протокол за аудио стрийм, а връзката с компютър и зареждането на батерията стават чрез microUSB интерфейс.

По отношение на сензорите, Homtom HT17 Pro разполага с light, accelerometer, finger-print and proximity sensors.
Вграденият на задния панел четец на пръстови отпечатъци е много прецизен и върши отлична работа. Без никакво колебание мога да кажа, че е много по-удобен и точен от този, който имам в S7 Edge-a ми...

Интерфейс

Една от големите приятни изненади на Homtom HT17 Pro. Едно от основните притеснения при покупка на смартфон от по-неизвестен китайски бранд е с какъв софтуер ще е той. И колко ненужни китайски приложения ще му бъдат качени.

Homtom HT17 Pro Interface

Е, HT17 Pro идва във вид все едно е купен от официален магазин в България - изчистен Android 6.0 Marshmallow, с предварително качени всички важни Google приложения като Google Play, Google Maps, Gmail и без никакъв излишен китайски спам!
И разбира се - пълна поддръжка на Български език и Българска клавиатура.

Homtom HT17 Pro Google App

Допълнително, във фирмуера има вградено приложение за FOTA wireless ъпдейти - когато производителят пусне ъпдейт, той ще се инсталира безпроблемно и автоматично на телефона ви, така че дълго ще бъде актуален.

Homtom HT17 Pro FOTA

Интерфейсът предлага няколко много интересни и удобни опции за действия чрез движение на смартфона или писане по дисплея му.
Например, можете да го "събудите" чрез двоен тап по екрана, или да направите скрийншот като го докоснете едновременно с 3 пръста. Можете да набирате контакт автоматично като приближите телефона до ухото си и какво ли още не...
Опциите са разпределени в три подменюта на настройките - вижте пълният им списък на скрийншота отдолу:

Homtom HT17 Pro Gesture and Motions

Камера

Основната камера на Homtom HT17 Pro разчита на 8-мегапикселов сензор на Sony. Направените с нея снимки се интерполират софтуерно до 13 мегапиксела.
Автофокусът и скоростта на затвора са добри - снимките стават бързо и лесно.
Направените снимки са чудесни, предвид това, че говорим за бюджетен телефон - цветовете са наситени, а снимките резки и детайлни.
Разбира се, при недостатъчно осветление има какво още да се желае, снимките имат шум, но като цяло, смятам, че камерата на Homtom HT17 Pro осигурява качество, характерно по-скоро за средния клас, а не за бюджетния.

Отдолу можете да видите тестовите снимки, които съм направил и да се ориентирате какво можете да очаквате в действителност от камерата.
Длъжен съм да направя една забележка - много съм зле със снимките... :) Единствено, мога да насоча обектива и да снимам. Без предварителни ръчни настройки. Така че, това, което съм снимал е възможно най-лесното - със сигурност, ако си поиграете можете да постигнете по-добри резултати от мен...

Homtom HT17 Pro camera test outside

Homtom HT17 Pro camera test macro

Homtom HT17 Pro camera test interior 1

Homtom HT17 Pro camera test interior 2

Homtom HT17 Pro camera test night shot

Производителност

Всички съвременни смартфони предлагат добра производителност, гарантираща плавна работа с интерфейса на операционната система и болшинството ежедневни дейности.
Това важи и за Homtom HT17 Pro - резултатите му са далеч от тези на флагманите, но ако не наблягате на тежки 3D игри няма да усетите дискомфорт в работата.

Хардуерната платформа включва 4-ядрен, 64-битов процесор MediaTek MTK6737 с тактова честота 1.3GHz, Mali-T720MP2 видеоускорител и 2GB RAM.
На скрийншота по-долу можете да видите техническите характеристики:

Homtom HT17 Pro AnTuTu hardware details

За тези, които държат на подробните цифри съм направил някои тестове.
Започвам със синтетичния тест Vellamo, разработка на Qualcomm, който съдържа 3 подтеста – Browser, Multicore и Metal:

Homtom HT17 Pro Vellamo

Ето и резултата от най-популярния бенчмарк - AnTuTu:

Homtom HT17 Pro AnTuTu

Горните резултати са от синтетични тестове, направени за мерене на мускули. Значително по-важен според мен е реален тест с игра, който би дал отговор - могат ли да се играят игри на Homtom HT17 Pro.
Ще проверя това с един тежък геймърски тест, емулиращ реална игра – Epic Citadel:

Homtom HT17 Pro Epic Citadel High Performance

Homtom HT17 Pro Epic Citadel Ultra-High

Както виждате, резултатът е напълно задоволителен в режим High Performance. При режим на максимално качество, кадрите падат под 30 и играта насича, което е напълно очаквано.
Но обобщено, оказва се, че въпреки неособено бързия процесор, при намалени настройки можете да играете игри в HD резолюция.

Батерия

Homtom HT17 Pro разполага със сменяема батерия с капацитет 3000 mAh. Капацитетът й е повече от достатъчен за хардуера, който обслужва и гарантира достатъчно дълъг период за автономна работа без презареждане.

Homtom HT17 Pro battery

Страхотен резултат от 8227 точки! За сравнение, преди няколко месеца тествах със тази програма Asus Zenfone 2 ZE551ML, който също има 3000 mAh батерия и там резултата беше 5873 точки. Тоест, имаме близо 50% увеличение при този смартфон, благодарение на модерния, енергоспестяващ хардуер.

Заключение

Homtom HT17 Pro е бюджетен смартфон с много ниска цена. Свикнали сме да не очакваме много от подобни апарати.
Надявам се, това ревю да промени представите ви - както сами можете да се уверите, HT17 Pro е един чудесен телефон - достатъчно бърз, с редица функции.
Той комбинира добра камера, здрава батерия, 4G модул и много удобства - motions, gestures, четец на отпечатъци.

Софтуерът му е много добър и разбива на пух и прах мненията, че китайските смартфони идват препълнени с безполезни програми, липсва им поддръжка на Български език и се нуждаят от префлашване за да могат да се използват удобно.
Можете да закупите Homtom HT17 Pro оттук
В заключение – какво ми хареса в Homtom HT17 Pro:
+ голям, 5.5-инчов екран
+ вграден 4G модул, работещ без забележки с мрежите на българските оператори
+ хардуер, покриващ изцяло изискванията на редовия потребител - 4-ядрен енергоспестяващ процесор, 2GB RAM, 16GB ROM и слот за допълнителна micro SD карта
+ четец на пръстови отпечатъци - много удобна екстра, с която ако свикнете - не можете без нея
+ множество опции за действия чрез движение на смартфона или писане по дисплея му
+ едновременна работа с две СИМ карти
+ отлична операционна система - чист Android 6, без досаден китайски спам, с вграден Български език и Българска клавиатура
+ многоцветен LED нотификатор на предния панел
+ отлична окомплектовка, включваща силиконов гръб и скрийн протектор
+ добра за класа камера при снимки с достатъчна осветеност
+ ниска цена - под 170 лева

И какво не ми хареса в Homtom HT17 Pro:
- изцяло пластмасов корпус
- големи рамки около екрана, което увеличава размера на смартфона
- снимки при лошо осветление със спорно качество
- липса на подсветка на капацитивните бутони под екрана
- лоша видимост на екрана при ярка слънчева светлина
- моно говорител
- ако искате да играете по-тежки игри, трябва да се насочите към по-висок клас, с по-бърз хардуер
Актуална цена и наличност на Homtom HT17 Pro в TinyDeal
Смартфони Homtom - новини и ревюта
Технически характеристики, цени, акценти на актуални модели китайски смартфони
 


Facebook
Facebook
RSS
RSS Review Feed
Google+
Google+